Svet kulturistiky (bodybuildingu), fitness, starostlivosti o telo, zdravie predstavuje neodmysliteľný fenomén doby, ktorú žijeme už niekoľko desaťročí. Notorické – mens sana in corpore sano (v zdravom tele zdravý duch) je pre drvivú väčšinu svetovej populácie absolútnou samozrejmosťou a častokrát aj prioritou. Sieť prevádzok slúžiacich k tomuto účelu je mimoriadne pestrá po celom svete. Samozrejme, jej „vymakanosť“ či úroveň servisu je rozmanitá. V našich humánno geografických končinách si našli svoje pevné miesto najmä fitnescentrá alebo fitcentrá, čiže strediská, miestnosti s telocvičným vybavením na udržiavanie telesnej kondície (posilňovňa) , ako káže spisovná slovenčina. Z pohľadu legislatívy, živnostenského začlenenia, môžeme o fitnescentrách povedať nasledovné. Ide o – podnikateľskú hospodársku jednotku vo sfére služieb, v rámci fitnes sektora ako priemyselného odvetvia predstavuje operatívnu jednotku, je pevnou súčasťou verejnoprospešného sektora vo sfére starostlivosti o obyvateľstvo, prevencie a zdravotníctva. Je neoddeliteľnou súčasťou športového priemyslu ako spolutvorcu HDP.
Primárnym cieľom návštevníka fitnescentra je zmeniť (zlepšiť, vyformovať, pretransformovať) status quo jeho zdravia, telesnej schránky, kondície, životného štýlu. Prostriedkami k dosiahnutiu tohto cieľa sú tieto štyri roviny : osoba trénera/inštruktora, zariadenie fitnescentra, správna voľba tréningových postupov, nutričný koučing. Dovolím si v tejto súvislosti pridať ešte jeden moment, ktorý je v tejto súvislosti mimoriadne podstatný – motivácia a životný štýl. Je potrebné si uvedomiť, že je to o zmene životosprávy a o behu na dlhú trať .
Nezameriam sa v tejto pasáži na osobu trénera ani na nutričný koučing. Vašu pozornosť chcem upriamiť na samotný tréningový proces. Počas svojej existencie respektíve samotnej metodickej evolúcie nám prax ponúkla (a určite bude ponúkať) rôzne druhy tréningov, tréningových princípov, metodík, plánov so špecifickým zacielením. Pre ilustráciu – ucelený program, delený program, delenie na tlakové a ťahové cviky, množstvo kulturistických princípov, HIIT tréning, funkčný tréning a mnoho ďalších postupov. Fitnes prax nám doslova ponúka tréningové panoptikum, obrovskú rozmanitosť, ktorá paradoxne býva skôr na škodu ako na osoh. Profesionálna skúsenosť mi vygenerovala dve premenné, ktoré reprezentujú práve tú „škodotvornú“ skutočnosť. Prvou je neprofesionalita samotných trénerov/inštruktorov fitnes, najmä ich sebestrednosť, úzkoprsosť, konzervativizmus či negramotnosť. Druhú negatívnu premennú predstavujú samotní konzumenti, návštevníci zariadení, ktorí sa snažia byť sebe aj trénermi. Spomínaných trénerov a „sebatrénerov“ si budeme detailizovať v niektorom z nasledujúcich textov. Teraz sa chcem pozrieť na tréningový proces. Chcem vám predstaviť moju tréningovú koncepciu-Brimich concept. Pri jej prezentácii sa nebudem odvolávať na žiadne štúdie, vedecké poznanie, nikoho nebudem citovať, odvolávať sa na tréningy svetových kulturistických špičiek. To, o čom sa chcem podeliť, je výsledkom chýb, skúseností a rozumu. A nenapísal som to v tomto poradí náhodne. Takto to aj časovo nasledovalo. Nuž, a rozumové zhrnutie chýb a skúseností rezultovalo v nasledovný koncept.
Brimich-concept je výrazom súčinnosti tréningov – svalových synergistov, obvodovej činnosti srdca a hlbokého stabilizačného systému. Predstavme si stručne (snáď sa neurazia fajnfitnešmejkri, pre ktorých by to mohlo byť nosením dreva do lesa) každú metodiku zo spomínaného triumvirátu.
I.
Tréning svalových synergistov vychádza z nervovosvalového poznania, že svaly pracujú málokedy izolovane. Svaly a kĺby predstavujú a aj pracujú ako kompaktná jednotka. Aktivácia synergických svalov, svalová práca implikuje pohyb v príslušnom kĺbe. Napríklad veľký oblý sval, široký sval chrbta a zadná delta pôsobia ako kompaktný celok pri extenzii ramena. Z pohľadu sily, svalovej práce sa tu stretáva stabilizačný systém a pohybový systém. Prioritou stabilizačného systému je podpora a stabilizácia chrbtice. Na druhej strane, pohybový systém, je reprezentovaný povrchovými svalmi (priamy brušný sval, široký chrbtový sval), ktoré sú podpísané pod pohyby trupu či končatín.
II.
Tréning obvodovej činnosti srdca vás posúva od jedného cviku k druhému cviku s minimálnym odpočinkom. Výber, zostavenie cvikov, rešpektuje striedanie cviku na horné telo a hneď na dolné telo (ramená/nohy). Tento tréning umocňuje lokálnu svalovú vytrvalosť (oproti tradičnému odporovému cvičeniu). Metodika cvičenia zvyšuje cirkuláciu krvi v organizme, čo následne vedie k potréningovej kyslíkovej aktivácii metabolizmu (obnova svalového glykogénu metabolizáciou mastných kyselín – strata telesného tuku). Tréning obvodovej činnosti srdca by mali odkonzultovať so svojím lekárom najmä hypo/hypertonici.
III.
Hlboký stabilizačný systém je spojený so stredom tela, používa sa tiež pojem CORE (z anglického JADRO). Ide teda o stred tela, ktorého primárnym poslaním je stabilizácia trupu. Svalstvo hlbokého stabilizačného systému kontroluje, stabilizuje oblasť bokov, trupu, ramien. Chráni, šetrí nám chrbticu pred nadmernou záťažou, je prevenciou zraneniam či bolestiam oblasti chrbta. Kvalitný CORE býva indikátorom dobrého zdravia a výkonu.
Skladba tréningovej jednotky, tréningová metodika a tréningové princípy predstavujú zásadnú obsahovú štruktúru každého workoutu. Bývajú osobité, špecifické a spravidla kopírujú alebo vytvárajú cieľovú myšlienku, poslanie príslušného tréningu. Volíme si ich na základe toho, aký typ tréningu chceme absolvovať, aké je jeho poslanie. Môžeme napríklad rozvíjať absolútnu silu, budovať svalovú hmotu, svalovú vytrvalosť či svalovú morgológiu (svalový tvarorozvoj). Každý, nami zvolený workout, bude využívať špecifický princíp alebo princípy, ktoré „pracujú“ práve len pri danom druhu tréningu. Moja metóda, Brimich concept, narába s niekoľkými tréningovými zásadami:
☑ Zásada svalového stresu
☑ Eklekfit (neurosvalová aktivácia-viac svalových skupín pri cviku, satelitné svaly)
☑ Cvičenie v krajných polohách (v stoji a v ľahu)
☑ Rozvoj „CORE-u“
☑ Využívanie balančných pomôcok pri samotnom cviku